Pil Ömrünü Uzatma da Uygulama Kapatmanın Etkisi

Pil Ömrünü Uzatma da Uygulama Kapatmanın Etkisi

Pil Ömrünü Uzatma da Uygulama Kapatmanın Etkisi

Telefon modeli ne olursa olsun çoğumuz tuş kitleme öncesinde refleks haline gelmiş bir hareketle son uygulamaları devamlı kapatmakta. Bu işlemi bazıları alışkanlık halinde geldiği için yaparken bazıları pil ömrünün daha uzun gideceğini düşünerek bu hareketi yapıyor. Ancak telefon pil ömrünü uzatma için bu hareket bir işe yaramamaktadır. Hatta aktif olarak kullandığınız bir uygulamayı her defasında son uygulamadan kapatıp tekrar açmanız pil ömrünün azalmasına bile neden olacaktır.

Pil Ömrünü Uzatmak İçin Son Uygulamaları Kapatmalı Mıyım?

Siz son açtığınız uygulamaları kapatarak arka planda çalışan uygulamaları kapatmıyorsunuz, bu yüzden pil ömrüne bir faydası bulunmuyor. Örnek vermek gerekirse telefonun kendi hesap makinası uygulamasını açtınız. İşiniz bittikten sonra farklı uygulamalarda geçiş yaptığınız onun arka planda açık kalması herhangi bir etki yaratmayacaktır. Çünkü o uygulama sadece siz kullandığınız zaman da bilgi aktarıyor yani arka tarafında bir yenileme işlemi yok. Eğer ki devamlı kullandığınız bir uygulama ise açık bırakmanız daha yararlı. Son uygulamalarda açık kalması demek her zaman tekrar çalışmaya hazır bir uygulama olduğunu gösterir.

Telefonun Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Pil ömrünü uzatma için asıl harcama yapan uygulama sosyal medya uygulamaları gibi arka tarafta devamlı yenileme yapan uygulamalar. Örneğin Instagram da her beğeni geldiğinde ekran bildir düşer ya da canlı yayın bildirimi gibi. Yani siz son kullanılan uygulamalardan kapatmış olsanız da arka tarafında devamlı yenilenen bu uygulamalar pil ömrünü etkilemekte. Son kullandığınız uygulamalardan kapatarak da bunu engellemeniz mümkün değil. Ancak uygulama ayarlarına girerek arka planda çalışmasını engellerseniz bu etki edecektir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir